Artykuł sponsorowany

Tradycyjna książka czy eBook, czyli jak czytać we współczesnym świecie?

Tradycyjna książka czy eBook, czyli jak czytać we współczesnym świecie?

Czytanie książek to jedno z najpopularniejszych zajęć na świecie, które nieustannie ewoluuje wraz z postępem technologicznym. W dobie cyfryzacji coraz więcej osób decyduje się na czytanie elektronicznych książek, zwanych eBookami. Jednak czy tradycyjna książka faktycznie odchodzi do lamusa? 

Zalety korzystania z tradycyjnych książek

Mimo rosnącej popularności eBooków, tradycyjne książki nadal cieszą się dużym uznaniem wśród czytelników. Przede wszystkim, wiele osób docenia fizyczność książki – dotyk papieru, zapach druku oraz możliwość kolekcjonowania egzemplarzy na półkach. Ponadto, badania naukowe wykazały, że czytanie z papieru sprzyja lepszemu skupieniu i koncentracji, co przekłada się na większą zdolność przyswajania informacji. Kolejną zaletą jest brak konieczności posiadania specjalistycznych urządzeń do czytania – wystarczy otworzyć okładkę i zanurzyć się w świat literatury. Tradycyjne książki są również bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i nie wymagają źródła zasilania, co sprawia, że można je czytać praktycznie wszędzie.

Zalety korzystania z eBooków

eBooki historyczne oraz inne gatunki literatury elektronicznej zdobywają coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim, korzystanie z nich jest wygodne – wystarczy jedno urządzenie, aby przechowywać i czytać setki książek. Dzięki temu, czytelnicy mogą zaoszczędzić miejsce na półkach oraz uniknąć problemów związanych z przewożeniem ciężkich egzemplarzy podczas podróży. Ponadto, elektroniczne książki są często tańsze od ich papierowych odpowiedników, co pozwala na oszczędności w dłuższym okresie czasu. Warto również wspomnieć o możliwości dostosowania wielkości czcionki oraz tła do indywidualnych potrzeb czytelnika, co sprawia, że korzystanie z eBooków jest komfortowe nawet dla osób ze słabszym wzrokiem.

Wpływ technologii na rynek książek w Polsce

W Polsce rynek książek elektronicznych rośnie w siłę. Według danych opublikowanych przez portal ebookpoint.pl, sprzedaż eBooków w 2020 roku wzrosła aż o 60% w porównaniu do roku poprzedniego. Warto zauważyć, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu zainteresowania czytelników elektronicznymi książkami, które można nabyć bez wychodzenia z domu. Mimo to, tradycyjne książki nadal stanowią większość sprzedawanych egzemplarzy – 93% w 2020 roku. Widać jednak, że technologia ma coraz większy wpływ na rynek czytelniczy w Polsce.