Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się specjalista chorób wewnętrznych?

Czym zajmuje się specjalista chorób wewnętrznych?

Specjaliści chorób wewnętrznych, zwani także internistami, to lekarze zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem różnorodnym schorzeniom dotyczącym narządów wewnętrznych. W Polsce, jak i na całym świecie, ta dziedzina medycyny jest niezwykle istotna ze względu na szeroki zakres schorzeń, z którymi się zmagają pacjenci.

Diagnoza i leczenie chorób układu krążenia

Jednym z głównych obszarów działania internistów jest diagnostyka i terapia schorzeń układu krążenia. Wśród nich znajdują się między innymi nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność serca czy arytmie serca. Specjaliści chorób wewnętrznych są odpowiedzialni za wykrywanie tych schorzeń na podstawie wyników badań diagnostycznych, takich jak EKG, echokardiografia czy Holter EKG. Następnie dobierają odpowiednie leczenie farmakologiczne lub inwazyjne oraz monitorują jego skuteczność i ewentualne działania niepożądane.

Rozpoznawanie i terapia chorób układu oddechowego

Specjalista chorób wewnętrznych zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu oddechowego. Wśród nich można wymienić przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), astmę, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy gruźlicę. Internista może zlecić pacjentowi szereg badań diagnostycznych, takich jak spirometria, badanie gazów krwi tętniczej czy radiografia klatki piersiowej. Na podstawie wyników tych badań lekarz dobiera odpowiednią terapię farmakologiczną lub niefarmakologiczną, a także kontroluje jej przebieg i ewentualne powikłania. Jeśli chodzi o pomoc, jaką oferuje specjalista chorób wewnętrznych, Szczecin i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Barbara Bogacka.

Zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne

Kolejnym obszarem działania specjalistów chorób wewnętrznych są zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne. Zalicza się do nich między innymi cukrzycę, otyłość, choroby tarczycy, nadnerczy czy przysadki mózgowej. Diagnoza tych schorzeń często opiera się na wynikach badań laboratoryjnych, takich jak poziom glukozy we krwi, stężenie hormonów czy profil lipidowy. Internista dobiera odpowiednie leczenie farmakologiczne lub dietetyczne oraz monitoruje jego efekty i wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta.