Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się ginekolog?

Czym zajmuje się ginekolog?

To pytanie może wydawać się oczywiste, ale warto przyjrzeć się bliżej specjalności lekarskiej, która ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kobiet. Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem i leczeniem chorób układu rozrodczego kobiet oraz diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych z menopauzą, antykoncepcją czy ciążą.

Przeczytaj również: Jaki lekarz zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności?

Badania profilaktyczne i diagnostyka chorób

Jednym z najważniejszych zadań ginekologa w Gdańsku jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, mających na celu wczesne wykrycie chorób narządów płciowych, takich jak nowotwory szyjki macicy czy jajników. W tym celu lekarz wykonuje badania ginekologiczne, takie jak cytologia czy USG narządów miednicy mniejszej. Ponadto ginekolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy czy torbiele jajników. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, ginekolog może zlecić dodatkowe badania lub skierować pacjentkę do innego specjalisty.

Leczenie niepłodności i opieka nad ciężarnymi

Ginekolodzy często współpracują z lekarzami innych specjalności, takich jak endokrynolodzy czy genetycy, w celu zdiagnozowania i leczenia niepłodności. Wspólnie opracowują plan leczenia, który może obejmować terapię hormonalną, zabiegi chirurgiczne lub procedury wspomaganego rozrodu, takie jak in vitro. Ponadto ginekolog prowadzi ciążę, monitorując rozwój płodu oraz stan zdrowia matki. W trakcie wizyt kontrolnych przeprowadza badania USG, bada ciśnienie krwi czy kontroluje poziom cukru we krwi.

Antykoncepcja i menopauza

Ginekolog doradza również w kwestiach antykoncepcji, pomagając pacjentkom wybrać odpowiednią metodę zabezpieczenia przed ciążą. Może to obejmować antykoncepcję hormonalną, taką jak tabletki antykoncepcyjne, plastry czy wkładki domaciczne, lub niehormonalną, jak prezerwatywy czy metoda termiczna. Ginekolog zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych z menopauzą. W tym okresie życia kobiety mogą wystąpić różne dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu czy zmiany nastroju. Lekarz może zalecić terapię hormonalną lub inne metody leczenia objawów menopauzy.