Artykuł sponsorowany

Sery góralskie - krótki przewodnik

Sery góralskie - krótki przewodnik

Sery góralskie to nieodłączny element kultury i tradycji polskich gór. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko wyjątkowemu smakowi, ale także bogatej historii oraz sposobowi produkcji. W tym artykule przybliżymy Wam tajniki serów góralskich, ich rodzaje oraz metody wytwarzania.

Oscypek - król serów góralskich

Oscypek to najbardziej znany i ceniony ser góralski, który od 2007 roku posiada status Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP) na terenie Unii Europejskiej. Wykonywany jest z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego, które poddawane jest procesowi fermentacji, a następnie formowania w drewnianych foremkach i wędzenia. Oscypek charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, który jest wynikiem długotrwałego dojrzewania oraz specyficznego procesu wędzenia. Dzięki swoim walorom smakowym oscypek zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na arenie międzynarodowej.

Bundz i bryndza - sery góralskie na każdą okazję

Bundz to kolejny popularny ser góralski, który również produkowany jest z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego. Jest to ser miękki, o delikatnym smaku i kremowej konsystencji, który doskonale sprawdza się jako dodatek do różnych potraw, takich jak pierogi czy placki ziemniaczane. Bryndza natomiast to ser góralski o konsystencji pasty, produkowany z mleka owczego. Jest to ser o wyrazistym smaku, który często stosowany jest jako składnik farszu do pierogów, a także jako dodatek do sałatek czy kanapek. Jeśli chodzi o wysokiej jakości sery góralskie, Nowy Targ i okolice to rejon działania specjalistów takich jak J&R Smoleń.

Tradycyjna produkcja serów góralskich

Sery góralskie wytwarzane są według tradycyjnych receptur, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Proces produkcji serów rozpoczyna się od pozyskania mleka od owiec, które wypasane są na łąkach bogatych w zioła i kwiaty. Następnie mleko poddawane jest procesowi fermentacji za pomocą specjalnych bakterii kwasu mlekowego, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej konsystencji i smaku sera. Po sformowaniu sera w drewnianych foremkach następuje etap dojrzewania i wędzenia, który trwa od kilku dni do kilku tygodni. Warto dodać, że tradycyjna produkcja serów góralskich opiera się na ekologicznych metodach oraz szanowaniu zwierząt i środowiska naturalnego.