Artykuł sponsorowany

Jakie jest dopuszczalne zużycie bieżnika w oponach ciężarówki?

Jakie jest dopuszczalne zużycie bieżnika w oponach ciężarówki?

Opony to jeden z kluczowych elementów każdego pojazdu, mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W przypadku ciężarówek, których masa i rozmiary są znacznie większe niż samochodów osobowych, prawidłowy stan opon ma jeszcze większe znaczenie. Warto zatem wiedzieć, jakie są dopuszczalne granice zużycia bieżnika w oponach ciężarówki i kiedy należy je wymienić.

Minimalna głębokość bieżnika

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika w oponach ciężarówek wynosi 2 mm. Warto jednak pamiętać, że jest to wartość graniczna, a eksperci zalecają utrzymanie głębokości bieżnika na poziomie co najmniej 3 mm. Przekroczenie minimalnej głębokości może prowadzić do utraty przyczepności na mokrej nawierzchni oraz wydłużenia drogi hamowania, co zwiększa ryzyko wypadków drogowych.

Wpływ zużycia bieżnika na osiągi opon

Zużycie bieżnika wpływa nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale także na osiągi opon. Im mniejsza głębokość bieżnika, tym mniejsza jest zdolność opony do odprowadzania wody spod kół, co zwiększa ryzyko aquaplaningu. Ponadto, zużyte opony mają gorsze właściwości tłumienia drgań, co może prowadzić do nadmiernego zużycia zawieszenia oraz innych elementów pojazdu. Warto także pamiętać, że nierównomierne zużycie bieżnika może świadczyć o nieprawidłowym ustawieniu geometrii kół lub problemach z amortyzatorami.

Czynniki wpływające na zużycie bieżnika

Jak wyjaśnia pracownik mobilnej wulkanizacji tir z Brwinowa, szybkość zużycia bieżnika opon ciężarówek zależy od wielu czynników, takich jak styl jazdy, rodzaj nawierzchni czy obciążenie pojazdu. Agresywna jazda, częste hamowanie i przyspieszanie oraz jazda z nadmiernym obciążeniem mogą prowadzić do szybszego zużycia bieżnika. Ponadto, niewłaściwe ciśnienie w oponach oraz brak regularnych przeglądów i konserwacji również wpływają na żywotność opon. Dlatego warto dbać o prawidłowe użytkowanie i konserwację opon, aby zapewnić sobie bezpieczną i komfortową jazdę.

W przypadku ciężarówek kluczowe jest dbanie o stan techniczny opon, gdyż ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu głębokości bieżnika oraz innych parametrów opon, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.