Artykuł sponsorowany

Jak sporządza się odpis aktu notarialnego?

Jak sporządza się odpis aktu notarialnego?

Odpis aktu notarialnego to dokument, który może być niezbędny w wielu sytuacjach życiowych. Czy wiesz, jak go sporządzić i gdzie się udać, aby go otrzymać? W tym artykule dowiesz się, jak uzyskać odpis aktu notarialnego w kancelarii notarialnej na warszawskiej Ochocie.

Kiedy potrzebujemy odpisu aktu notarialnego

Odpis aktu notarialnego jest dokumentem, który potwierdza treść oryginalnego aktu notarialnego. Może być wymagany w różnych sytuacjach, takich jak kupno nieruchomości, spadek czy też podział majątku. Odpis taki może być potrzebny również w przypadku zgubienia oryginału lub konieczności przedstawienia go w różnych instytucjach (np. bankach czy urzędach). Warto zatem wiedzieć, jak go uzyskać i gdzie się udać, aby go otrzymać.

Jak uzyskać odpis aktu notarialnego

Aby uzyskać odpis aktu notarialnego w Warszawie na Ochocie, należy udać się do kancelarii notarialnej, która sporządziła dany akt. W przypadku warszawskiej Ochoty, warto sprawdzić lokalne kancelarie notarialne i wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia pod względem lokalizacji i terminów. Następnie należy zgłosić się do wybranej kancelarii z prośbą o wydanie odpisu aktu notarialnego, podając niezbędne dane (np. numer aktu, datę jego sporządzenia czy dane stron).

Koszt i czas oczekiwania na odpis

Koszt uzyskania odpisu aktu notarialnego zależy od rodzaju dokumentu oraz ilości stron, które muszą być skserowane. W przypadku prostych dokumentów, takich jak umowy sprzedaży czy darowizny, koszt może wynieść około 6 zł za stronę. Dla bardziej złożonych aktów, takich jak umowy spółek czy statuty, koszt może być wyższy. Czas oczekiwania na odpis zwykle wynosi kilka dni roboczych, jednak w przypadku pilnych spraw można poprosić o przyspieszenie procesu.

Odpis aktu notarialnego a kopia

Warto pamiętać, że odpis aktu notarialnego różni się od kopii. Odpis to dokument mający moc oryginału i potwierdzający treść aktu notarialnego, natomiast kopia to jedynie fotokopia oryginału bez żadnej mocy prawnej. W sytuacjach, gdy wymagany jest odpis aktu notarialnego, przedłożenie samej kopii może nie być wystarczające i może prowadzić do komplikacji prawnych. Dlatego warto zadbać o to, aby uzyskać odpowiedni dokument w kancelarii notarialnej.