Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać że padliśmy ofiarą gaslightingu?

Jak rozpoznać że padliśmy ofiarą gaslightingu?

Gaslighting to manipulacja, która polega na wprowadzaniu w błąd i dezorientacji ofiary, prowadząc ją do kwestionowania własnej rzeczywistości i zdrowia psychicznego. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, dowiemy się jak rozpoznać gaslighting oraz jak radzić sobie z sytuacji, gdy zostajemy jego ofiarą. 

Objawy gaslightingu

Gaslighting może przybierać różne formy, jednak istnieje kilka objawów, które mogą świadczyć o tym, że jesteśmy jego ofiarą. Po pierwsze, osoba stosująca gaslighting często zaprzecza faktom lub zdarzeniom mimo oczywistych dowodów. Po drugie, manipulator może próbować zdyskredytować ofiarę w oczach innych osób, np. poprzez plotki czy pomówienia. Po trzecie, sprawca może wykorzystywać informacje na temat słabości ofiary przeciwko niej, aby jeszcze bardziej ją zdezorientować. Po czwarte, ofiara zaczyna kwestionować swoje własne przekonania i odczucia, w związku z tym ofiara może odczuwać poczucie izolacji i bezradności.

Jak sobie radzić z gaslightingiem?

Jeśli uświadomimy sobie, że jesteśmy ofiarą gaslightingu, istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tą sytuacją. Po pierwsze, ważne jest uświadomienie sobie, że to nie my jesteśmy problemem, ponieważ winę ponosi osoba stosująca manipulację. Po drugie, warto poszukać wsparcia wśród rodziny i przyjaciół oraz ewentualnie skonsultować się z psychologiem. W Katowicach znajdziemy wielu specjalistów, którzy mogą pomóc nam w tej sytuacji. Po trzecie, należy starać się utrzymać dystans od osoby stosującej gaslighting i unikać konfrontacji z nią. Po czwarte, warto zacząć prowadzić dziennik, w którym zapisujemy swoje uczucia, myśli i wspomnienia ponieważ może to pomóc nam utrzymać kontakt z rzeczywistością. Proces wyjścia z sytuacji gaslightingu może być trudny i wymagać czasu. Ważne jest jednak, aby nie poddawać się i dążyć do odzyskania poczucia kontroli nad własnym życiem. 

Rozpoznanie gaslightingu

Aby rozpoznać gaslighting, warto zwrócić uwagę na swoje uczucia i emocje. Jeśli zauważamy, że zaczynamy wątpić w swoje zdolności, odczucia czy wspomnienia, należy zastanowić się, czy nie jesteśmy ofiarą manipulacji. Ponadto warto zwrócić uwagę na zachowanie innych osób, mianowicie jeśli ktoś próbuje nas przekonać, że nasze wspomnienia są fałszywe lub że źle interpretujemy sytuacje, może to być oznaką gaslightingu. W takiej sytuacji, warto porozmawiać z zaufanymi osobami na temat swoich obaw i poszukać wsparcia.