Artykuł sponsorowany

Wyposażenie kurnika dla niosek - co warto wiedzieć?

Wyposażenie kurnika dla niosek - co warto wiedzieć?

Chociaż hodowla kur niosek może wydawać się prostym zadaniem, wymaga ona odpowiedniego przygotowania i wyposażenia kurnika. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i elementami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania kurnika dla niosek. W tym artykule przedstawimy, jakie są kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewnić ptakom komfortowe warunki życia i optymalne warunki do składania jaj.

Odpowiednie warunki środowiskowe

Pierwszym ważnym aspektem jest zapewnienie odpowiednich warunków środowiskowych w kurniku. Należy zadbać o właściwą wentylację, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza oraz zapobiegnie rozwojowi chorób. Ponadto warto pamiętać o oświetleniu – kurczaki potrzebują około 14 godzin światła dziennie, aby regularnie składać jaja. W związku z tym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, konieczne może być zastosowanie sztucznego oświetlenia. Podłoże w kurniku powinno być miękkie, suche i łatwe do utrzymania w czystości – sprawdzi się tu słoma, trociny czy wióry drzewne.

Wygodne gniazda lęgowe

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia kurnika są gniazda lęgowe. Ich ilość powinna być dostosowana do liczby kur niosek – zazwyczaj przewiduje się jedno gniazdo na 4–5 samic. Gniazda powinny być umieszczone w spokojnym, nieco oddzielonym miejscu, aby zapewnić ptakom poczucie bezpieczeństwa podczas składania jaj. Warto również zadbać o wygodne podłoże w gniazdach, które będzie izolowało jaja od wilgoci i zimna. Dobrym rozwiązaniem są specjalne maty lęgowe lub własnoręcznie wykonane podkładki z materiałów takich jak słoma czy trociny.

Przestrzeń do odpoczynku i aktywności

Kurczaki potrzebują również przestrzeni do odpoczynku oraz aktywności fizycznej. Dlatego ważne jest, aby kurnik był odpowiednio duży i umożliwiał swobodne poruszanie się ptaków. W kurniku warto zamontować drabinki lub półki, na których ptaki będą mogły się wspinać i spędzać czas, a także inne wyposażenie kurnika dla niosek. Ponadto warto zadbać o wybieg na zewnątrz, który pozwoli kurczakom na korzystanie ze świeżego powietrza i naturalnego światła słonecznego. Wybieg powinien być ogrodzony i zabezpieczony przed drapieżnikami, takimi jak lisy czy jastrzębie.