Artykuł sponsorowany

W jakich obrządkach odbywają się pogrzeby w Polsce?

W jakich obrządkach odbywają się pogrzeby w Polsce?

W Polsce, jak i na całym świecie, pogrzeby odbywają się w różnych obrządkach, zgodnie z przekonaniami religijnymi i kulturowymi zmarłego oraz jego rodziny. Wiele osób zastanawia się, jakie są te różnice i czym charakteryzują się poszczególne ceremonie. W tym artykule przyjrzymy się trzem głównym obrządkom pogrzebowym w Polsce.

Przeczytaj również: Jakie formalności może załatwić zakład pogrzebowy?

Pogrzeb katolicki – najbardziej rozpowszechniony obrządek

Pogrzeb katolicki to najbardziej rozpowszechniony obrządek pogrzebowy w Polsce, ze względu na dominującą rolę Kościoła katolickiego w życiu społecznym i kulturowym kraju. Ceremonia zazwyczaj rozpoczyna się mszą świętą żałobną w kościele, podczas której kapłan odmawia modlitwy za duszę zmarłego oraz czyta fragmenty Pisma Świętego. Następnie trumna z ciałem zmarłego zostaje przewieziona na cmentarz, gdzie odbywa się dalsza część ceremonii – poświęcenie grobu i modlitwy za zmarłego. Rodzina i znajomi składają kwiaty i znicze na grobie, a po zakończeniu ceremonii często odbywa się stypa, czyli spotkanie żałobne w gronie rodziny i przyjaciół. W przypadku tego rodzaju ceremonii, zakład pogrzebowy w Zaściankach oferuje szeroką gamę usług, takich jak organizacja transportu, pomoc w załatwieniu formalności czy przygotowanie miejsca pochówku. 

Pogrzeb prawosławny – duchowość i tradycja

Pogrzeb prawosławny różni się od katolickiego pod wieloma względami, choć oba mają wspólną chrześcijańską podstawę. Ceremonia pogrzebowa w obrządku prawosławnym również rozpoczyna się mszą żałobną, jednak odprawianą w cerkwi. W trakcie nabożeństwa kapłan odmawia modlitwy za duszę zmarłego oraz śpiewa specjalne pieśni żałobne, zwane "panichidy". Ciało zmarłego jest wystawione w otwartej trumnie, a uczestnicy pogrzebu mają możliwość oddania hołdu zmarłemu oraz pożegnania się z nim. Po mszy następuje procesja na cmentarz, gdzie odbywa się pochówek ciała lub urny z prochami zmarłego. 

Pogrzeb świecki – ceremonia bez udziału duchownego

Pogrzeb świecki to ceremonia pogrzebowa, która odbywa się bez udziału duchowieństwa i nie ma charakteru religijnego. Tego typu pogrzeby zyskują na popularności w Polsce, zwłaszcza wśród osób niewierzących lub tych, którzy z różnych przyczyn nie chcą korzystać z usług kościelnych. Ceremonia świecka może obejmować czytanie poezji, wspomnień o zmarłym oraz słuchanie jego ulubionej muzyki. Pochówek ciała lub urny z prochami zmarłego odbywa się na cmentarzu komunalnym lub leśnym.