Artykuł sponsorowany

Trackery solarne i ich zastosowania

Trackery solarne i ich zastosowania

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z wykorzystania energii słonecznej. W Polsce rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych, a jednym z kluczowych elementów takich systemów są trackery solarne. W artykule przedstawimy, na czym polega ich działanie, jakie są ich zalety oraz w jakich branżach znajdują zastosowanie.

Funkcjonowanie trackerów solarnych

Trackery solarne to urządzenia, które śledzą ruch Słońca na niebie i automatycznie zmieniają kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, aby optymalizować ich wydajność energetyczną. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie nawet do 45% większej produkcji energii niż w przypadku stałych instalacji. Trackery mogą być jednoosiowe, poruszające się w jednej płaszczyźnie (np. od wschodu do zachodu), lub dwuosiowe, umożliwiające ruch zarówno w poziomie, jak i pionie.

Zalety stosowania trackerów solarnych

Stosowanie trackerów solarnych przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, zwiększa wydajność energetyczną paneli słonecznych, co przekłada się na większą ilość wyprodukowanej energii i niższe rachunki za prąd. Po drugie, trackery pozwalają na lepsze wykorzystanie powierzchni gruntu, gdyż instalacje z nimi są bardziej zwarte niż te stałe. Po trzecie, dzięki automatycznemu śledzeniu ruchu Słońca, trackery zmniejszają ryzyko przegrzewania się paneli, co może wpływać na ich żywotność.

Zastosowania trackerów solarnych w różnych branżach

Trackery solarne znajdują zastosowanie w różnych branżach, zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. W rolnictwie mogą być wykorzystywane do zasilania systemów nawadniających czy oświetlenia obiektów gospodarczych. W przemyśle natomiast mogą służyć jako źródło energii dla zakładów produkcyjnych czy magazynów. Trackery są również wykorzystywane w sektorze publicznym, np. do zasilania szkół, szpitali czy ośrodków sportowych.

Wnioski dla polskiego rynku

W Polsce rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija, a trackery solarne stanowią istotny element tego procesu. Ich zastosowanie może przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej, zmniejszenia kosztów oraz ochrony środowiska. Warto więc rozważyć inwestycję w takie urządzenia, zwłaszcza że polski rząd wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii poprzez różne programy dotacyjne i ulgi podatkowe.