Artykuł sponsorowany

Produkcja elementów z silikonu - sektor przemysłu o dużym potencjale rozwoju

Produkcja elementów z silikonu - sektor przemysłu o dużym potencjale rozwoju

Produkcja elementów z silikonu to dynamicznie rozwijający się sektor przemysłu, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, a także w Polsce. Wykorzystanie silikonu jako materiału konstrukcyjnego daje wiele możliwości zastosowań w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, medycyna czy elektronika. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu materiałowi oraz procesom produkcyjnym wykorzystywanym do tworzenia różnorodnych elementów z silikonu.

Właściwości i zastosowanie silikonu

Silikon to elastyczny, odporny na wysoką temperaturę i działanie chemikaliów materiał, który doskonale sprawdza się w wielu dziedzinach przemysłu. Jego właściwości mechaniczne i termiczne pozwalają na stosowanie go w produkcji części samochodowych, takich jak uszczelki czy przewody. W medycynie silikon jest wykorzystywany do produkcji implantów, narzędzi chirurgicznych czy opatrunków. Dzięki swojej elastyczności i trwałości, silikon znajduje również zastosowanie w branży elektronicznej, gdzie jest wykorzystywany do produkcji obudów czy klawiatur.

Technologie produkcji elementów z silikonu

Wśród technologii wykorzystywanych do produkcji elementów z silikonu można wymienić między innymi wytłaczanie, formowanie wtryskowe czy formowanie kompresyjne. Wytłaczanie polega na przepychaniu silikonu przez specjalną dyszę, która nadaje mu odpowiedni kształt, a następnie utwardzaniu go w piecu. Formowanie wtryskowe to proces, w którym silikon jest podgrzewany do odpowiedniej temperatury, a następnie wtryskiwany pod wysokim ciśnieniem do formy. Z kolei formowanie kompresyjne polega na umieszczeniu silikonu w formie, którą następnie zamyka się i poddaje działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia.

Rozwój rynku silikonowego w Polsce

W ostatnich latach rynek produkcji elementów z silikonu w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej inwestują w nowoczesne technologie oraz maszyny, co pozwala im na tworzenie wysoce zaawansowanych produktów z silikonu. Wzrost zainteresowania tym materiałem wynika również z jego ekologicznego charakteru – silikon jest materiałem łatwo przetwarzalnym i może być wielokrotnie poddany recyklingowi.