Artykuł sponsorowany

Orteza na łokieć - kiedy jest potrzebna?

Orteza na łokieć - kiedy jest potrzebna?

Orteza na łokieć to powszechnie stosowany środek wspomagający leczenie różnych schorzeń i urazów stawu łokciowego. Niezależnie od tego, czy borykasz się z przewlekłym bólem, czy doświadczyłeś nagłego urazu, ortezę warto rozważyć jako część kompleksowego podejścia do powrotu do pełnej sprawności. W tym artykule omówimy, kiedy warto zastosować ortezę na łokieć, jakie są jej rodzaje i jak prawidłowo ją nosić.

Przeczytaj również: Łokieć tenisisty – czym jest i jak go leczyć?

Przyczyny bólu łokcia

Ból łokcia może mieć różne przyczyny, a niektóre z nich wymagają zastosowania ortezy. Jednym z najczęstszych schorzeń jest łokieć tenisisty (epikondylit boczny), który polega na przeciążeniu mięśni prostowników przedramienia. Inne przykłady to łokieć golfisty (epikondylit przyśrodkowy), zapalenie stawów, urazy pourazowe oraz zespół kanału nerwu łokciowego. Orteza na łokieć może pomóc w stabilizacji stawu oraz zmniejszeniu obciążenia na dotknięte struktury, co przyspiesza proces gojenia i łagodzi ból.

Rodzaje ortez na łokieć

Ortezy na łokieć występują w różnych rodzajach, dostosowanych do potrzeb pacjentów i rodzaju schorzenia. Orteza stabilizująca to sztywna konstrukcja, która unieruchamia staw łokciowy i jest stosowana głównie po urazach, takich jak złamania czy zwichnięcia. Orteza kompresyjna (bandaż) uciska mięśnie przedramienia, co pomaga zmniejszyć ból i obrzęk wynikające z przeciążenia. Dodatkowo istnieją specjalistyczne ortezę na łokieć tenisisty czy golfisty, które mają na celu odciążenie ścięgien i zmniejszenie bólu podczas ruchu.

Jak prawidłowo nosić ortezę na łokieć?

Aby ortezę na łokieć spełniała swoją funkcję, ważne jest prawidłowe jej założenie i noszenie. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar oraz rodzaj ortezy, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Następnie należy założyć ją zgodnie z instrukcją producenta, dbając o właściwe ułożenie i napięcie pasów. W przypadku ortez kompresyjnych ważne jest, aby nie uciskały zbyt mocno, co mogłoby utrudniać krążenie krwi. Ortezę można nosić przez cały dzień lub tylko podczas wykonywania określonych czynności, w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza.