Artykuł sponsorowany

Na jakie finansowanie i kredyty mogą liczyć inwestujących w instalacje fotowoltaiczne?

Na jakie finansowanie i kredyty mogą liczyć inwestujących w instalacje fotowoltaiczne?

Inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak instalacje fotowoltaiczne, zyskują na popularności w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych na dachach swoich domów czy przedsiębiorstw. Warto zatem przyjrzeć się możliwościom finansowania takich inwestycji, które mogą przynieść wymierne korzyści zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela.

Dotacje z programu "Mój prąd"

Pierwszym źródłem finansowania inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w Tczewie są dotacje z programu "Mój prąd". Program ten, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), ma na celu wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w montażu paneli słonecznych. Dofinansowanie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, jednak nie więcej niż 5 000 zł. Aby skorzystać z tej formy wsparcia, należy złożyć wniosek do NFOŚiGW po zakończeniu montażu instalacji fotowoltaicznej.

Kredyty bankowe

Inną opcją finansowania inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są kredyty bankowe. Wiele banków oferuje specjalne kredyty dedykowane właśnie na ten cel. Przykładem takiego produktu jest "Kredyt na energię" w Banku Pekao, który pozwala na finansowanie do 100% wartości inwestycji, z okresem kredytowania do 10 lat. Warunki kredytów mogą się różnić w zależności od banku, dlatego warto porównać oferty kilku instytucji, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Leasing dla przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w instalacje fotowoltaiczne, mogą skorzystać z leasingu. Leasing to forma finansowania inwestycji, w której przedsiębiorca płaci regularne raty leasingowe za korzystanie z paneli słonecznych, a po zakończeniu umowy ma możliwość wykupienia instalacji za ustaloną wcześniej kwotę. Leasing może być atrakcyjną opcją dla firm, gdyż pozwala na rozłożenie kosztów inwestycji w czasie, a także korzystanie z ulg podatkowych wynikających z amortyzacji środków trwałych.

Podsumowując, inwestując w instalacje fotowoltaiczne można liczyć na różnorodne formy finansowania. Dotacje z programu "Mój prąd" to wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych, kredyty bankowe dostępne są zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, natomiast leasing to opcja skierowana głównie do firm. Wybór odpowiedniej formy finansowania zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora.