Artykuł sponsorowany

Mosty stomatologiczne - czym są?

Mosty stomatologiczne - czym są?

Mosty stomatologiczne to popularne rozwiązanie dla osób, które straciły jeden lub więcej zębów. Dzięki nim można przywrócić pełną funkcjonalność zgryzu oraz estetykę uśmiechu. Warto poznać, czym są mosty stomatologiczne, jakie są ich rodzaje oraz jak przebiega proces ich zakładania.

Rodzaje mostów stomatologicznych

W zależności od potrzeb pacjenta oraz stanu jego uzębienia, stomatolog może zaproponować różne rodzaje mostów. Najpopularniejszymi z nich są mosty tradycyjne, które składają się z jednego lub więcej sztucznych zębów (tzw. przęseł) oraz koron osadzonych na zdrowych zębach sąsiadujących z brakującym zębem. Innym rodzajem są mosty adhezyjne, które mocowane są do zdrowych zębów za pomocą specjalnych łączników i nie wymagają szlifowania zębów pod korony. W przypadku braku wystarczającej liczby zdrowych zębów można również zastosować mosty wsparte na implantach, które są mocowane do wszczepionych wcześniej implantów dentystycznych. Jeśli chodzi o wysokiej jakości mosty, Oświęcim to miasto, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak Opdent.

Proces zakładania mostu stomatologicznego

Zakładanie mostu stomatologicznego wymaga kilku wizyt u stomatologa. Na pierwszym etapie lekarz dokładnie ocenia stan uzębienia pacjenta oraz wybiera odpowiedni rodzaj mostu. Następnie, w przypadku mostów tradycyjnych, stomatolog szlifuje zęby sąsiadujące z brakującym zębem, aby przygotować je do założenia koron. Po tym etapie stomatolog pobiera wycisk uzębienia, który posłuży do wykonania indywidualnego mostu. W międzyczasie pacjent otrzymuje tymczasowy most, który zabezpiecza szlifowane zęby. Gdy gotowy most zostanie dostarczony do gabinetu, stomatolog sprawdza jego dopasowanie oraz estetykę i dokonuje ewentualnych korekt. Ostatecznie most jest mocowany na stałe za pomocą specjalnego cementu dentystycznego.

Korzyści i ograniczenia

Mosty stomatologiczne przynoszą wiele korzyści pacjentom, którzy stracili zęby. Przede wszystkim przywracają pełną funkcjonalność zgryzu, co pozwala na swobodne jedzenie oraz mówienie. Dodatkowo mosty poprawiają estetykę uśmiechu oraz utrzymują prawidłowe ustawienie pozostałych zębów, zapobiegając ich przemieszczaniu się. Mosty są również trwałe i mogą służyć przez wiele lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.