Artykuł sponsorowany

Łokieć tenisisty – czym jest i jak go leczyć?

Łokieć tenisisty – czym jest i jak go leczyć?

Łokieć tenisisty to powszechna dolegliwość, która dotyka nie tylko sportowców, ale także osoby prowadzące siedzący tryb życia. Ból łokcia może być uciążliwy i wpływać na codzienne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić. W artykule przedstawimy przyczyny, objawy oraz metody leczenia tego schorzenia.

Przeczytaj również: Orteza na łokieć - kiedy jest potrzebna?

Jakie są przyczyny powstania łokcia tenisisty?

Łokieć tenisisty, inaczej epikondylitis lateralis, to stan zapalny ścięgien mięśni przedramienia, które przyczepiają się do bocznej części kości ramiennej. Główną przyczyną tego schorzenia jest nadmierny wysiłek i powtarzalne ruchy nadgarstka oraz palców, który prowadzi do mikrourazów ścięgien. Często występuje u osób uprawiających sporty rakietowe, ale także u osób pracujących przy komputerze czy wykonujących prace manualne.

Najbardziej charakterystycznym objawem łokcia tenisisty jest ból w okolicy bocznej części łokcia, który nasila się podczas chwytania przedmiotów czy wykonywania ruchów nadgarstkiem. Ból może promieniować do przedramienia i nasilać się w nocy. W zaawansowanym stadium schorzenia może wystąpić ograniczenie ruchomości stawu oraz osłabienie siły mięśniowej. Warto zwrócić uwagę na te objawy i nie lekceważyć ich, gdyż mogą prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego.

Jakie są metody leczenia łokcia tenisisty?

Leczenie łokcia tenisisty zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. W początkowej fazie leczenia warto zastosować środki farmakologiczne, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne czy maści rozgrzewające. Ważne jest również unikanie przyczyn powodujących ból oraz stosowanie ortezy łokcia, która stabilizuje staw i zmniejsza obciążenie ścięgien. W przypadku braku poprawy warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie przedramienia oraz poprawiające elastyczność ścięgien.

Aby uniknąć problemów związanych z łokciem tenisisty, warto zadbać o profilaktykę. Regularne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie przedramienia pomogą utrzymać ich elastyczność i wytrzymałość. Ważne jest także dbanie o prawidłową technikę wykonywania ruchów, zarówno podczas uprawiania sportów, jak i pracy zawodowej. Stosowanie odpowiedniego sprzętu sportowego oraz ergonomicznych narzędzi pracy może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia.