Artykuł sponsorowany

Lekki dach zielony - zalety, technologie i możliwości adaptacji

Lekki dach zielony - zalety, technologie i możliwości adaptacji

Lekki dach zielony to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród właścicieli domów i inwestorów budowlanych, którzy poszukują ekologicznych i estetycznych opcji dla swoich budynków. Dachy te nie tylko wpływają na poprawę wyglądu konstrukcji, ale także przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii i poprawy jakości powietrza w miastach. 

Zalety lekkiego dachu zielonego

Lekkie dachy zielone mają wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców budynków, na których są instalowane. 

  • Po pierwsze, roślinność na dachu pochłania dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia powietrza, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w otoczeniu. 

  • Po drugie, dachy te wpływają na obniżenie temperatury wewnątrz budynku, co może prowadzić do oszczędności energii potrzebnej na klimatyzację. 

  • Po trzecie, rośliny na dachu zatrzymują część opadów atmosferycznych, co zmniejsza obciążenie kanalizacji deszczowej. 

  • Dodatkowo, dachy zielone mogą być miejscem schronienia dla różnych gatunków roślin i zwierząt, przyczyniając się do zwiększenia bioróżnorodności w miejskim środowisku. 

  • Wreszcie, dachy zielone mają również pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców, którzy mogą cieszyć się zielenią i przyjemnym widokiem z okien swojego domu.

Technologia lekkiego dachu zielonego

Lekki dach zielony składa się z kilku warstw, które są montowane na istniejącej konstrukcji dachu. Najniższą warstwą jest membrana wodochronna, która chroni budynek przed wilgocią. Następnie układana jest warstwa ochronna, która zapobiega uszkodzeniu membrany przez korzenie roślin. Kolejną warstwą jest system drenażu, który odprowadza nadmiar wody opadowej i zapobiega jej gromadzeniu się na dachu. Warstwa substratu to miejsce, w którym rosną rośliny - może być to specjalna mieszanka ziemi, żwiru lub innego materiału, dostosowanego do potrzeb roślinności. Na wierzchu znajduje się warstwa roślin, które są dobrane tak, aby dobrze radziły sobie w trudnych warunkach panujących na dachu.

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na montaż lekkiego dachu zielonego. Polskie firmy oferujące tego rodzaju rozwiązania posiadają bogate doświadczenie oraz wiedzę na temat rodzimych gatunków roślin, które sprawdzą się na dachach zielonych. Szczególnie polecane są rośliny takie jak mchy, trawy ozdobne czy byliny, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i niewielkie ilości gleby.