Artykuł sponsorowany

Leczenie jaskry - nowoczesne metody walki z utratą wzroku

Leczenie jaskry - nowoczesne metody walki z utratą wzroku

Jaskra to przewlekła choroba oczu, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i może skutkować utratą wzroku. W Polsce cierpi na nią około 700 tysięcy osób, a liczba ta ciągle rośnie. Współczesna medycyna oferuje różne metody leczenia jaskry, które pomagają kontrolować jej postęp i minimalizować ryzyko utraty wzroku.

Leczenie farmakologiczne - krople do oczu

Podstawowym sposobem leczenia jaskry są krople do oczu, które mają na celu obniżenie ciśnienia śródgałkowego. Działają one poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej w oku lub zwiększenie jej odpływu. W zależności od potrzeb pacjenta, lekarz może zalecić stosowanie jednego lub kilku rodzajów kropli. Ważne jest regularne stosowanie leków oraz kontrolowanie ciśnienia śródgałkowego, aby ocenić skuteczność terapii. W przypadku braku poprawy lub wystąpienia działań niepożądanych, lekarz może zmienić dawkę lub rodzaj kropli.

Laserowe leczenie jaskry - selektywna trabekuloplastyka

Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) to jedna z nowoczesnych metod leczenia jaskry, która polega na użyciu lasera do poprawy odpływu cieczy wodnistej z oka. Zabieg jest nieinwazyjny, trwa zaledwie kilka minut i może być wykonywany ambulatoryjnie. SLT jest szczególnie skuteczne w przypadku jaskry z otwartym kątem przesączania, a efekty terapii utrzymują się nawet do 5 lat. W przypadku wzrostu ciśnienia śródgałkowego po tym czasie, zabieg można powtórzyć. Laserowe leczenie jaskry ma niewiele przeciwwskazań i jest dobrze tolerowane przez pacjentów.

Operacje chirurgiczne - ostatnia deska ratunku

W sytuacjach, gdy leczenie farmakologiczne i laserowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Istnieje kilka rodzajów operacji jaskry, które mają na celu poprawę odpływu cieczy wodnistej z oka i obniżenie ciśnienia śródgałkowego. Jednym z nich jest trabekulektomia - zabieg polegający na stworzeniu nowego kanału odpływu cieczy wodnistej. Innym rozwiązaniem są wszczepialne urządzenia drenażowe, które pomagają regulować ciśnienie śródgałkowe. Operacje chirurgiczne wiążą się z większym ryzykiem powikłań niż inne metody leczenia, dlatego podejmowane są tylko w przypadku braku innych opcji terapeutycznych.