Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wykonać zdjęcie zatok przynosowych?

Kiedy warto wykonać zdjęcie zatok przynosowych?

Zatoki przynosowe są istotnym elementem układu oddechowego, a ich stan ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto zatem wiedzieć, kiedy należy wykonać zdjęcie zatok przynosowych, aby odpowiednio zdiagnozować ewentualne problemy. W Poznaniu znajdziemy wiele miejsc, gdzie możemy wykonać takie badanie, ale kiedy warto się na nie zdecydować?

Przewlekłe zapalenie zatok – pierwszy sygnał do wykonania zdjęcia

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to jedno z najczęstszych schorzeń, które może skłonić nas do wykonania zdjęcia zatok. Objawia się ono długotrwałym katarrem, bólem głowy, uczuciem ciśnienia w okolicach nosa i czoła oraz częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Jeśli takie objawy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni, warto wykonać badanie diagnostyczne, aby sprawdzić stan naszych zatok i wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Polipy nosa – kolejna przyczyna wykonania badania

Polipy nosa to łagodne guzki występujące w jamie nosowej i zatokach przynosowych. Mogą one powodować uczucie zatkanego nosa, kłopoty z oddychaniem, zaburzenia węchu oraz nawracające infekcje. W przypadku podejrzenia polipów nosa, lekarz laryngolog może zlecić wykonanie zdjęcia zatok przynosowych w Poznaniu w celu precyzyjnego zloka lizowania zmian i oceny ich wielkości. Badanie to jest niezbędne do podjęcia decyzji o ewentualnym leczeniu farmakologicznym lub chirurgicznym.

Złamania kości twarzoczaszki – sytuacja wymagająca diagnostyki obrazowej

W przypadku urazów twarzy, takich jak złamania kości nosa czy szczęki, wykonanie zdjęcia zatok przynosowych jest niezbędne. Badanie to pozwala na ocenę uszkodzeń struktur kostnych, a także na wykrycie ewentualnych powikłań, takich jak krwiak czy przemieszczenie fragmentów kostnych. W sytuacji podejrzenia złamania kości twarzoczaszki, lekarz może skierować pacjenta na zdjęcie zatok przynosowych w celu dokładniejszej diagnostyki i ustalenia dalszego postępowania terapeutycznego. Wykonanie zdjęcia zatok przynosowych to ważny element diagnostyki schorzeń układu oddechowego. Warto zatem pamiętać o tym badaniu w przypadku wystąpienia objawów sugerujących problemy ze zatokami, polipami nosa czy urazami twarzy. W Poznaniu znajdziemy wiele placówek medycznych, które oferują wykonanie takiego badania, dzięki czemu możemy szybko i sprawnie poznać przyczynę naszych dolegliwości i podjąć odpowiednie leczenie.