Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wykonać gastroskopię?

Kiedy warto wykonać gastroskopię?

Gastroskopia to badanie, które pozwala na dokładne zbadanie błony śluzowej żołądka, przełyku i dwunastnicy. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która może pomóc w wykryciu wielu chorób układu pokarmowego. Warto wykonać gastroskopię, gdy mamy do czynienia z niepokojącymi objawami, które mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. 

Przeczytaj również: Czy gastrolog może pomóc z nawracającymi niestrawnościami?

Objawy wskazujące na konieczność wykonania gastroskopii

W niektórych przypadkach występowanie konkretnych objawów może wskazywać na konieczność wykonania gastroskopii w Sosnowcu. Do takich objawów należą między innymi długotrwałe bóle brzucha, uczucie pełności i ciężkości po jedzeniu, zgaga, nudności oraz wymioty. Warto również pomyśleć o tym badaniu, jeśli zaobserwujemy u siebie utratę apetytu, spadek masy ciała czy problemy z połykaniem. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o problemach z układem pokarmowym i powinny być skonsultowane z lekarzem. 

Rutynowa kontrola przewodu pokarmowego

Gastroskopia może być również przeprowadzana jako rutynowe badanie profilaktyczne. Osoby po 50 roku życia powinny regularnie wykonywać tego typu badania w celu wczesnego wykrycia chorób przewodu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka czy przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy, czy nawet nowotwory. Ponadto, jeśli w rodzinie występowały przypadki raka żołądka, warto wykonać gastroskopię profilaktycznie, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości. 

Przeciwwskazania do wykonania gastroskopii

Chociaż gastroskopia jest badaniem bezpiecznym i mało inwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach towarzyszących, takich jak cukrzyca, choroby serca czy astma. W przypadku uczulenia na leki znieczulające należy również zgłosić to lekarzowi przed badaniem. Ponadto, badanie nie jest zalecane dla osób z dużymi zmianami naczyniowymi w przełyku lub żołądku oraz dla pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podsumowując, warto wykonać gastroskopię, gdy zaobserwujemy u siebie objawy wskazujące na problemy z układem pokarmowym, a także w ramach rutynowej kontroli zdrowia. Badanie to jest bezpieczne i mało inwazyjne, jednak należy pamiętać o przeciwwskazaniach i skonsultować się z lekarzem przed jego wykonaniem. Wczesne wykrycie chorób przewodu pokarmowego może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia.