Artykuł sponsorowany

Kiedy warto się zgłosić do ginekologa?

Kiedy warto się zgłosić do ginekologa?

Wizyta u ginekologa to dla wielu kobiet temat wstydliwy i często odkładany na później. Tymczasem regularne badania ginekologiczne są niezbędne dla utrzymania zdrowia i wykrycia ewentualnych problemów na wczesnym etapie. W tym artykule przedstawiamy sytuacje, w których warto udać się do ginekologa oraz jakie usługi oferują ginekolodzy w Katowicach.

Kontrola antykoncepcji

Wiele kobiet decyduje się na stosowanie różnych metod antykoncepcji, aby uniknąć nieplanowanej ciąży. W takim przypadku warto regularnie odwiedzać ginekologa w Katowicach, który może doradzić najlepszą dla nas formę zabezpieczenia oraz monitorować jej skuteczność i ewentualne działania niepożądane. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych, lekarz może również przeprowadzić kontrolne badanie krwi, aby upewnić się, że dawka hormonów jest odpowiednia dla pacjentki. Ponadto, ginekolog może pomóc w wyborze i założeniu wkładki domacicznej lub zaordynować inny rodzaj antykoncepcji hormonalnej, takiej jak plastry czy zastrzyki.

Badanie cytologiczne

Regularne badania cytologiczne są niezbędne dla wczesnego wykrycia raka szyjki macicy, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Zaleca się, aby kobiety po 25 roku życia wykonywały to badanie co najmniej raz na trzy lata. W Katowicach istnieje wiele placówek medycznych oferujących badania cytologiczne, zarówno w ramach publicznej służby zdrowia, jak i prywatnych praktyk. Warto pamiętać, że regularne badania mogą znacznie zwiększyć szanse na wyleczenie z raka szyjki macicy, dlatego nie należy lekceważyć tego obowiązku.

Objawy wymagające konsultacji

Istnieje wiele sytuacji, w których konieczna jest natychmiastowa wizyta u ginekologa. Należą do nich m.in. nietypowe krwawienia, silne bóle podczas miesiączki lub stosunku, nieprawidłowe wydzieliny czy długotrwałe brak miesiączki. W przypadku wystąpienia takich objawów warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i zdiagnozuje ewentualne problemy zdrowotne. W Katowicach znajduje się wiele placówek medycznych, w których można skonsultować się z ginekologiem – zarówno w ramach publicznej służby zdrowia, jak i prywatnych praktyk.