Artykuł sponsorowany

Kiedy stosuje się mikropale?

Kiedy stosuje się mikropale?

Budownictwo ciągle się rozwija, a inżynierowie poszukują nowych technologii, które pozwolą na osiągnięcie lepszych rezultatów w zakresie stabilności i trwałości konstrukcji. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań są mikropale, które zdobywają coraz większą popularność w Polsce i na świecie. W artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi, omawiając czym są mikropale oraz w jakich przypadkach znajdują zastosowanie.

Czym są mikropale?

Mikropale to specjalistyczne elementy konstrukcyjne, które należą do rodziny pali wierconych lub przemieszczeniowych. Charakteryzują się one stosunkowo małą średnicą - mniejszą niż 30 cm dla pali wierconych oraz mniejszą niż 15 cm dla pali przemieszczeniowych. Wykonane są z betonu lub stali, a ich głównym zadaniem, tak samo jak palisad, jest przenoszenie obciążeń z konstrukcji na grunt.

Mikropale wprowadza się w grunt za pomocą specjalistycznych maszyn, takich jak wiertnice czy młoty hydrauliczne. Proces ten polega na wierceniu otworów o odpowiedniej średnicy i głębokości, a następnie umieszczaniu w nich stalowych prętów wzmacniających oraz betonu. W zależności od warunków gruntowych i wymagań projektowych, mikropale mogą być wykonane na różnych głębokościach, sięgających nawet kilkudziesięciu metrów.

W jakich przypadkach mikropale znajdują zastosowanie?

Mikropale są stosowane w różnorodnych sytuacjach, zarówno podczas budowy nowych obiektów, jak i wzmocnienia istniejących konstrukcji. Przede wszystkim wykorzystuje się je w przypadku gruntów słabonośnych, czyli takich, które nie zapewniają wystarczającej stabilności dla budowli. Mikropale umożliwiają przeniesienie obciążeń na głębsze warstwy gruntu, co pozwala na uniknięcie osiadania i deformacji konstrukcji.

Jednym z najczęstszych zastosowań mikropali jest wzmocnienie fundamentów już istniejących budynków i mostów. Dzięki nim można zwiększyć nośność fundamentów, co jest szczególnie ważne przy rozbudowie lub przebudowie obiektów. Mikropale pozwalają również na stabilizację konstrukcji zagrożonych osiadaniem, np. w wyniku eksploatacji podziemnych zasobów czy tunelowania.Coraz częściej mikropale są wykorzystywane również do kotwienia elementów podlegających wyporowi, czyli takich, które ze względu na swoje właściwości mogą być wypchnięte z gruntu pod wpływem obciążeń. Przykładem takiego zastosowania są konstrukcje oporowe, np. ściany oporowe czy przeciwpowodziowe.