Artykuł sponsorowany

Jakie zalety ma gaszenie gazem novec?

Jakie zalety ma gaszenie gazem novec?

Gaszenie gazem novec to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Jest to metoda, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, a także w Polsce. W artykule przedstawimy zalety gaszenia gazem novec, które sprawiają, że jest ono tak cenione przez specjalistów.

Bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska

Jednym z najważniejszych atutów gaszenia gazem novec jest jego bezpieczeństwo dla ludzi oraz środowiska. Novec 1230 jest substancją niepalną, nietoksyczną i niekorozującą, co oznacza, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia osób przebywających w pobliżu miejsca pożaru. Ponadto, gaz ten nie wpływa negatywnie na warstwę ozonową oraz ma niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP), dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska.

Skuteczność i szybkość działania

Novec 1230 charakteryzuje się wysoką skutecznością w gaszeniu pożarów różnego rodzaju, zarówno tych powstałych w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, jak i pożarów materiałów łatwopalnych. Działa na zasadzie obniżania temperatury płomienia oraz wypierania tlenu, co prowadzi do szybkiego ugaszenia ognia. Co więcej, novec zaczyna działać już w ciągu kilku sekund od wykrycia pożaru, minimalizując tym samym ryzyko jego rozprzestrzeniania się oraz powstawania większych szkód.

Ochrona urządzeń elektronicznych

Gaszenie gazem novec jest szczególnie polecane w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się cenne i wrażliwe urządzenia elektroniczne, takie jak serwery czy centra danych. Novec 1230 nie przewodzi prądu elektrycznego oraz nie pozostawia żadnych osadów czy śladów na powierzchniach, dzięki czemu nie uszkadza urządzeń ani nie powoduje ich awarii. To istotna zaleta, zwłaszcza w porównaniu z innymi metodami gaszenia, takimi jak piany czy proszki gaśnicze.

Minimalizacja strat finansowych

Gaszenie pożaru gazem novec pozwala na znaczące ograniczenie strat finansowych wynikających z pożaru. Dzięki szybkości i skuteczności działania tego gazu, ryzyko rozprzestrzeniania się ognia oraz powstawania większych szkód jest minimalne. Ponadto, brak negatywnego wpływu na urządzenia elektroniczne sprawia, że ich naprawa lub wymiana nie jest konieczna. W efekcie, koszty związane z gaszeniem pożaru oraz jego następstwami są znacznie niższe niż w przypadku stosowania innych metod.