Artykuł sponsorowany

Jakie wypadki najczęściej zdarzają się na drogach krajowych?

Jakie wypadki najczęściej zdarzają się na drogach krajowych?

Wypadki na polskich drogach krajowych stanowią poważny problem społeczny i gospodarczy. Wzrost liczby samochodów oraz intensywność ruchu drogowego sprawiają, że coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na naszych drogach. W niniejszym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom wypadków na drogach krajowych oraz postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące tego zjawiska.

Czy nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków?

Nadmierna prędkość jest jednym z głównych czynników wpływających na ryzyko wystąpienia wypadków drogowych. Według danych Komendy Głównej Policji, aż 37% wypadków na polskich drogach spowodowanych jest przez kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Jazda z nadmierną prędkością utrudnia kontrolowanie pojazdu, wydłuża drogę hamowania i zwiększa siłę uderzenia w przypadku kolizji, co przekłada się na większe ryzyko obrażeń dla uczestników ruchu drogowego.

Nieprawidłowe wyprzedzanie to kolejna przyczyna często prowadząca do groźnych wypadków na drogach krajowych. Kierowcy, którzy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego podczas wyprzedzania, narażają się na ryzyko zderzenia czołowego lub bocznego z innym pojazdem. W przypadku takich sytuacji często dochodzi do wezwania pomocy drogowej, jak na przykład na krajowej 5, gdzie liczba tego rodzaju zdarzeń jest szczególnie wysoka. Nieprawidłowe wyprzedzanie stanowi około 10% przyczyn wypadków drogowych w Polsce.

W jaki sposób warunki atmosferyczne wpływają na bezpieczeństwo na drogach?

Warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy mgła, mają istotny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zmniejszona widoczność oraz utrudnione warunki jezdne sprawiają, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do panujących warunków. Niestety, często brak dostosowania prędkości do warunków atmosferycznych prowadzi do groźnych wypadków – według danych GUS, aż 14% wypadków drogowych w Polsce ma miejsce podczas złej pogody.

Niedostateczne oświetlenie na drogach krajowych może również prowadzić do wypadków, zwłaszcza w nocy. Brak odpowiedniego oświetlenia utrudnia rozpoznanie sytuacji na drodze, co zwiększa ryzyko kolizji. W Polsce aż 40% wypadków drogowych ma miejsce po zmroku, co pokazuje, jak istotne jest dbanie o właściwe oświetlenie zarówno pojazdów, jak i infrastruktury drogowej.