Artykuł sponsorowany

Jakie drzewa ozdobne do małego ogrodu?

Jakie drzewa ozdobne do małego ogrodu?

Planowanie małego ogrodu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy w nim umieścić drzewa ozdobne. Wybór odpowiednich gatunków jest kluczowy, aby stworzyć harmonijną i estetyczną przestrzeń. Eksperci ze szkółki drzew ozdobnych podpowiadają, jakie drzewa warto zastosować w małym ogrodzie.

Niskie drzewka o zwartym pokroju

W małym ogrodzie warto zwrócić uwagę na niskie drzewka o zwartym pokroju, które nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie są atrakcyjne wizualnie. Przykładem takiego drzewka jest karłowaty klon japoński (Acer palmatum 'Dissectum'), który dorasta zaledwie do 2 metrów wysokości i charakteryzuje się pięknym, rozłożystym pokrojem oraz intensywną barwą liści. Inne propozycje to karłowate odmiany modrzewia (Larix kaempferi 'Diana') czy też jałowca (Juniperus squamata 'Blue Carpet'), które również nie zajmują dużo miejsca i są odporne na choroby oraz szkodniki.

Drzewa o ciekawej barwie liści

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest barwa liści drzew ozdobnych. Wybierając drzewa o ciekawej kolorystyce, można uzyskać efektowny kontrast w ogrodzie. Warto zatem zainteresować się odmianami takimi jak dąb szkarłatny (Quercus coccinea), który zachwyca intensywnym, czerwonym zabarwieniem liści jesienią, czy też klon palmowy (Acer palmatum), którego liście zmieniają barwę w zależności od pory roku. Nie można również zapomnieć o drzewach o srebrzystych liściach, takich jak wierzba hakuro nishiki (Salix integra 'Hakuro Nishiki').

Drzewa kwitnące i owocujące

W ofercie szkółki drzew ozdobnych znaleźć można również wiele gatunków kwitnących i owocujących. Przykładem może być magnolia (Magnolia), która zachwyca kwitnieniem na wiosnę oraz pięknymi liśćmi przez cały sezon. Inną propozycją jest wiśnia ozdobna (Prunus serrulata), której różowe kwiaty przyciągają wzrok każdego przechodnia. Warto również zwrócić uwagę na drzewa owocujące, takie jak pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) czy też jabłoń 'Golden Hornet', które oprócz walorów estetycznych, dostarczają również smacznych owoców.

Zastosowanie drzew ozdobnych w małym ogrodzie to świetny sposób na stworzenie przytulnej i estetycznej przestrzeni. Pamiętajmy jednak o odpowiednim doborze gatunków oraz o regularnej pielęgnacji, aby nasz ogród cieszył oko przez cały rok.