Artykuł sponsorowany

Jaki lekarz zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności?

Jaki lekarz zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności?

Niepłodność to problem, z którym boryka się coraz więcej par na całym świecie, również w Polsce. Szacuje się, że nawet 15% par ma trudności z zajściem w ciążę. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jaki lekarz specjalista zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekolog-endokrynolog - specjalista od hormonów

Pierwszym lekarzem, do którego warto się zgłosić w przypadku problemów z zajściem w ciążę, jest ginekolog-endokrynolog. Ten specjalista zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych, które mogą być przyczyną niepłodności. Ginekolog-endokrynolog przeprowadza szczegółowy wywiad oraz bada poziom hormonów we krwi pacjentki. Na podstawie tych danych może zdiagnozować ewentualne zaburzenia hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników czy niedoczynność tarczycy, które wpływają na płodność kobiety. Leczenie polega najczęściej na farmakoterapii, mającej na celu przywrócenie równowagi hormonalnej organizmu.

Androlog - specjalista od męskiej niepłodności

W przypadku problemów z płodnością u mężczyzn odpowiednim specjalistą jest androlog. Ten lekarz zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. Androlog przeprowadza badanie nasienia, które pozwala ocenić liczbę, ruchliwość oraz morfologię plemników. Na podstawie tych wyników może zdiagnozować ewentualne problemy, takie jak oligozoospermia czy astenozoospermia, które utrudniają zajście w ciążę. Leczenie męskiej niepłodności może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i zabiegi chirurgiczne, np. w przypadku wodniaka jądra czy żylaków powrózka nasiennego.

Reprodukcja wspomagana - in vitro i inne metody

Jeśli diagnostyka i leczenie niepłodności w Bydgoszczy u ginekologa-endokrynologa oraz androloga nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć skorzystanie z metod reprodukcji wspomaganej. W Polsce dostępne są różne techniki leczenia niepłodności, takie jak inseminacja domaciczna, in vitro czy ICSI (mikroiniekcja plemników do komórki jajowej). Leczenie tego typu prowadzone jest przez specjalistów z zakresu medycyny rozrodu, którzy pracują w klinikach specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Decyzja o wyborze odpowiedniej metody powinna być podjęta indywidualnie, po konsultacji z lekarzem prowadzącym i analizie dostępnych opcji.