Artykuł sponsorowany

Jak trwałe są implanty zębowe?

Jak trwałe są implanty zębowe?

Implanty zębowe to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, które pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. W ostatnich latach metoda ta zdobyła dużą popularność w Polsce, przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność i satysfakcję pacjentów. Czy jednak implanty zębowe są naprawdę trwałe i jak długo można cieszyć się ich funkcjonowaniem?

Przeczytaj również: W jakich przypadkach wskazane jest zastosowanie implantów zębowych?

Jakie materiały są używane do produkcji implantów zębowych?

Współczesne implanty zębowe wykonywane są głównie z tytanu, który jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka i nie powoduje reakcji alergicznych. Ponadto tytan charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na korozję, co przekłada się na długotrwałe działanie implantów. Obecnie na rynku dostępne są również implanty wykonane z ceramiki czy stali nierdzewnej, jednak te materiały stosowane są rzadziej ze względu na niższą biokompatybilność.

Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Trwałość implantów zębowych zależy od wielu czynników, takich jak jakość materiałów, precyzja wykonania, umiejętności lekarza oraz właściwa pielęgnacja ze strony pacjenta. Warto zwrócić uwagę na renomowane kliniki stomatologiczne, takie jak te oferujące implanty w Poznaniu, gdzie doświadczeni specjaliści dbają o każdy etap leczenia. Ponadto, ważne jest regularne kontrolowanie stanu implantów oraz przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, gdyż bakterie mogą prowadzić do powikłań i skrócenia żywotności implantów.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania implantów zębowych?

Mimo że implanty zębowe są uważane za bezpieczną i trwałą metodę uzupełniania brakujących zębów, istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Należą do nich m.in. choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy osteoporoza, które mogą wpłynąć na proces gojenia się rany po wszczepieniu implantu. Ponadto, implanty zębowe nie są zalecane dla osób palących papierosy oraz dla tych, które mają problemy z uzależnieniami od alkoholu czy narkotyków. W przypadku wątpliwości co do możliwości zastosowania implantów warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który oceni stan zdrowia pacjenta i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.