Artykuł sponsorowany

Jak przebiega organizacja pogrzebu?

Jak przebiega organizacja pogrzebu?

Organizacja pogrzebu to trudny i często stresujący proces, który wymaga podjęcia wielu decyzji w krótkim czasie. W Polsce istnieje kilka etapów organizacji ceremonii pogrzebowej, które są konieczne do jej prawidłowego przeprowadzenia. W poniższym artykule omówimy, jak przebiega organizacja pogrzebu, na co zwrócić uwagę oraz jakie formalności trzeba dopełnić. 

Przeczytaj również: Jakie formalności może załatwić zakład pogrzebowy?

Zgłoszenie zgonu i wybór rodzaju pogrzebu

Po śmierci bliskiej osoby jednym z pierwszych kroków jest zgłoszenie zgonu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Należy to zrobić w ciągu 3 dni od daty zgonu, przedstawiając akt zgonu wystawiony przez lekarza. Następnie trzeba podjąć decyzję o rodzaju pogrzebu – tradycyjnym, kremacji czy też innym alternatywnym sposobie pochówku. Wybór ten może być podyktowany przekonaniami religijnymi, życzeniami zmarłego lub preferencjami rodziny. Warto również sprawdzić, czy osoba zmarła nie miała wcześniej wykupionej polisy ubezpieczeniowej na wypadek śmierci, która może pokryć koszty pogrzebu. 

Załatwienie formalności związanych z pogrzebem

W kolejnym etapie organizacji pogrzebu należy załatwić wszelkie formalności związane z ceremonią. W przypadku pogrzebu tradycyjnego trzeba znaleźć miejsce na cmentarzu i dokonać rezerwacji grobu. W przypadku kremacji warto wcześniej sprawdzić, czy dany cmentarz akceptuje urny z prochami. Następnie należy ustalić termin i miejsce pogrzebu, a także poinformować o tym najbliższą rodzinę i przyjaciół. Warto również skontaktować się z duchownym, który ma przeprowadzić ceremonię pogrzebową oraz z zakładem pogrzebowym, który zajmie się organizacją i przeprowadzeniem usług związanych z pochówkiem. 

Wybór trumny, urny i kwiatów

Kolejnym krokiem w organizacji pogrzebu jest wybór trumny lub urny. Trumny mogą różnić się materiałem wykonania (np. drewno, metal), wykończeniem oraz ceną. W przypadku kremacji konieczne jest również wybranie urny na prochy. Warto pamiętać, że niektóre cmentarze mają określone wymagania co do rodzaju urny (np. biodegradowalne). Wybór kwiatów na pogrzeb to także ważny element organizacji ceremonii. Kwiaty mogą być wybrane według życzenia rodziny, a także zgodnie z tradycją czy przekonaniami religijnymi. W Polsce często wybiera się białe kwiaty, takie jak lilia, róża czy goździk, które symbolizują czystość i niewinność. Jeśli chodzi o profesjonalną usługę, jaką jest organizacja pogrzebów, Pruszków i okolice to rejon, w którym skorzystamy z usług fachowców takich jak Szadkowski.