Artykuł sponsorowany

Jak przebiega budowa domu drewnianego?

Jak przebiega budowa domu drewnianego?

Budowa domu drewnianego to proces, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Wielu inwestorów decyduje się na tę formę budownictwa ze względu na ekologiczne aspekty oraz szybkość realizacji. W tym artykule przyjrzymy się, jak przebiega budowa domu drewnianego, jakie są jej etapy i na co warto zwrócić uwagę podczas realizacji takiego projektu.

Wybór technologii i projektu

Pierwszym etapem budowy domu drewnianego jest wybór odpowiedniej technologii oraz projektu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów konstrukcyjnych, takich jak szkieletowy, bali drewnianych czy konstrukcji z płyt warstwowych. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją przed podjęciem decyzji. Następnie należy wybrać projekt domu, który będzie spełniał nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności, estetyki oraz kosztów budowy.

Przygotowanie terenu i fundamentów

Drugim etapem procesu takiego jak budowa domu drewnianego jest przygotowanie terenu oraz wykonanie fundamentów. Prace te obejmują m.in. wytyczenie działki, usunięcie roślinności, niwelację terenu czy wykonanie drenażu. Następnie przystępuje się do wykopu pod fundamenty, których rodzaj zależy od technologii budowy oraz warunków gruntowych. W przypadku domów drewnianych często stosuje się ławy fundamentowe, płytę żelbetową lub fundamenty słupowe. Ważne jest, aby fundamenty były wykonane solidnie i zgodnie z projektem, gdyż mają one kluczowe znaczenie dla trwałości i stabilności całej konstrukcji.

Montaż konstrukcji drewnianej

Kolejnym etapem jest montaż konstrukcji drewnianej. W zależności od wybranej technologii może to być montaż prefabrykowanych elementów szkieletowych, układanie bali drewnianych lub montaż płyt warstwowych. Prace te wymagają precyzji oraz doświadczenia, dlatego warto zatrudnić specjalistyczną ekipę budowlaną. Montaż konstrukcji drewnianej powinien uwzględniać również zabezpieczenie przed wilgocią, np. poprzez zastosowanie odpowiednich folii czy membran.

Ocieplenie i instalacje

Po zamontowaniu konstrukcji drewnianej przystępuje się do ocieplenia budynku oraz montażu instalacji. W przypadku domów szkieletowych ocieplenie wykonuje się za pomocą wełny mineralnej lub innego materiału izolacyjnego, który jest umieszczany między elementami szkieletu. W przypadku domów z bali drewnianych ocieplenie może być niezbędne tylko na stropie i dachu.