Artykuł sponsorowany

Jak odpowiednio pielęgnować malinę Husaria?

Jak odpowiednio pielęgnować malinę Husaria?

Malina Husaria to odmiana wyjątkowo ceniona przez polskich ogrodników, nie tylko ze względu na swoje smakowite owoce, ale także na zdolność do samopylenia i wysoką odporność na choroby. Aby jednak cieszyć się obfitymi zbiorami, warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji tej rośliny. W artykule przedstawiamy kluczowe aspekty uprawy maliny Husaria, takie jak nawożenie, przycinanie czy ochrona przed szkodnikami. 

W jaki sposób dbać o malinę Husaria? 

Maliny Husaria wymagają gleby żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu, należy regularnie dostarczać roślinom składników pokarmowych. Najlepiej stosować nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik, a także nawozy mineralne zawierające azot, fosfor i potas. Podczas wzrostu roślin warto też pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w okresach suszy. Maliny Husaria są wrażliwe na niedobór wody, dlatego ważne jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. 

Kluczowym elementem pielęgnacji maliny Husaria jest przycinanie. Każdego roku należy usuwać pędy, które już owocowały, a pozostawić te, które dopiero zaowocują w następnym sezonie. Przycinanie najlepiej wykonać jesienią, gdy rośliny przestaną owocować. Warto również formować krzewy, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu i ułatwić dostęp światła do wszystkich pędów. 

Malina Husaria jest odporna na wiele chorób, jednak warto podjąć pewne środki prewencyjne, aby zapewnić jej zdrowy wzrost. Przede wszystkim należy dbać o higienę uprawy, regularnie usuwając chwasty oraz uszkodzone i zainfekowane części roślin. Ponadto warto stosować opryski fungicydami i insektycydami, szczególnie w przypadku wystąpienia objawów chorób czy ataku szkodników. 

Ze względu na wysokość krzewów maliny Husaria (dochodzących nawet do 2 metrów) oraz ciężar obfitych owoców ważne jest zapewnienie roślinom odpowiedniej podpory. Można to zrobić poprzez zastosowanie specjalnych rusztowań czy palików, do których przyczepia się pędy rośliny. Dzięki temu unikniemy ich złamania pod ciężarem owoców oraz zapewnimy lepszy dostęp powietrza i światła do roślin.