Artykuł sponsorowany

Jak długo trwa układanie trawnika z rolki?

Jak długo trwa układanie trawnika z rolki?

Układanie trawnika z rolki to popularna metoda na szybkie i efektywne uzyskanie pięknej, gęstej murawy w ogrodzie. W przeciwieństwie do tradycyjnego siewu nasion, ta metoda pozwala na osiągnięcie natychmiastowych rezultatów, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na tę opcję. Warto jednak wiedzieć, jak długo trwa układanie trawnika z rolki oraz jakie są kluczowe czynniki wpływające na ten proces.

Ile zajmuje rozłożenie trawnika z rolki?

Przed przystąpieniem do układania trawnika z rolki, należy odpowiednio przygotować podłoże. Najpierw trzeba oczyścić teren z kamieni, gałęzi i innych niepożądanych elementów, a następnie dokładnie przekopać glebę na głębokość około 20 cm. Ważne jest również sprawdzenie pH gleby. Optymalna wartość dla trawnika wynosi 6,0-6,5. Jeśli jest to konieczne, można zastosować odpowiednie nawozy, aby dostosować pH do wymagań trawy. Przygotowanie podłoża może zająć od kilku dni do tygodnia, w zależności od stanu terenu i wielkości obszaru.

Sam proces układania trawnika w rolce nie jest czasochłonny i można go wykonać w ciągu jednego dnia, o ile warunki atmosferyczne na to pozwalają. Najlepiej wybrać suchy, bezwietrzny dzień, aby uniknąć przesuszenia trawy lub jej zniszczenia pod wpływem deszczu. Po przygotowaniu podłoża, należy ułożyć rolki trawnika wzdłuż prostych linii, zaczynając od najdłuższego boku ogrodu. Ważne jest, aby ściśle przylegały one do siebie, ale nie nachodziły na siebie nawzajem. Następnie trawnik należy dokładnie przywałować, aby usunąć ewentualne puste przestrzenie i zapewnić dobre przyleganie korzeni do gleby.

Po zakończeniu układania trawnika z rolki, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli na prawidłowe ukorzenienie się trawy oraz jej wzrost. W pierwszych dniach po układaniu trawnika, należy go obficie podlewać, aby zapewnić odpowiednią wilgotność gleby. Następnie podlewanie można stopniowo zmniejszać, jednak ważne jest, aby utrzymywać stałą wilgotność podłoża przez około 2-3 tygodnie. W tym czasie nie należy także kosić trawnika ani obciążać go meblami ogrodowymi czy innymi przedmiotami. Po upływie około miesiąca od układania trawnika, można przystąpić do regularnej pielęgnacji, takiej jak koszenie, nawożenie czy aeracja.