Artykuł sponsorowany

Jak dbać o dywan, aby posłużył jak najdłużej?

Jak dbać o dywan, aby posłużył jak najdłużej?

Dywan jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także praktycznym dodatkiem do każdego wnętrza. Warto zainwestować w jego pielęgnację, aby cieszyć się jego pięknem przez długie lata. W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak dbać o dywan, aby posłużył jak najdłużej. 

W jaki sposób pielęgnować dywan? 

Regularne odkurzanie dywanu to podstawa jego pielęgnacji. Należy to robić przynajmniej raz w tygodniu, a w przypadku dywanów o długim włosiu nawet częściej. Odkurzanie pozwala usunąć kurz, sierść zwierząt oraz inne zabrudzenia, które mogą powodować alergie i osłabiać strukturę dywanu. Dobrym rozwiązaniem jest używanie odkurzacza z regulacją mocy ssania. W ten sposób można dostosować siłę ssania do rodzaju dywanu. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu filtra odkurzacza, aby utrzymać jego wysoką wydajność. 

Plamy na dywanach są nieuniknione, ale istnieje kilka sposobów na ich skuteczne usunięcie. Przede wszystkim ważne jest szybkie działanie. Im wcześniej zabierzemy się za plamę, tym większe szanse na jej całkowite usunięcie. Należy unikać szorowania plamy, gdyż może to doprowadzić do jej rozmazania i uszkodzenia włókien dywanu. Zamiast tego, warto stosować metody takie jak delikatne osuszanie plamy ręcznikiem papierowym czy szmatką, a następnie użycie specjalistycznych środków do usuwania plam. Warto również pamiętać o sprawdzeniu reakcji dywanu na dany środek na niewidocznym fragmencie przed użyciem go na większej powierzchni. 

Przynajmniej raz w roku warto poddać dywan profesjonalnemu czyszczeniu głębokiemu, które pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń osadzających się głęboko w jego strukturze. Na rynku dostępne są różne metody takie jak pranie ekstrakcyjne, pranie na sucho czy pranie piankowe. Wybór metody zależy od rodzaju dywanu oraz stopnia jego zabrudzenia. Czyszczenie głębokie można wykonać samodzielnie, wynajmując odpowiednią maszynę, jednak warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zagwarantuje najlepsze efekty i bezpieczeństwo dla naszego dywanu. 

Dbając o swój dywan w opisany sposób, zapewnimy mu długowieczność i estetyczny wygląd przez wiele lat. Regularne czyszczenie, usuwanie plam oraz przeprowadzanie czyszczenia głębokiego to klucz do zachowania jego piękna i funkcjonalności.