Artykuł sponsorowany

Jak dbać o czystość basenu ogrodowego?

Jak dbać o czystość basenu ogrodowego?

Lato to czas, kiedy wielu z nas marzy o własnym basenie ogrodowym, który zapewni chłód i relaks w upalne dni. Jednak posiadanie basenu to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki związane z utrzymaniem jego czystości. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o swój basen ogrodowy, aby cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez cały sezon.

Filtracja wody – klucz do sukcesu

Filtracja wody to podstawa utrzymania czystości basenu ogrodowego. Wybierając odpowiedni system filtracyjny, warto zwrócić uwagę na jego wydajność oraz rodzaj filtra. Filtry piaskowe są najbardziej popularne, gdyż skutecznie usuwają zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak liście czy owady. Filtry kartuszowe są mniejsze i tańsze, ale wymagają częstszej wymiany wkładów. Ważne jest także regularne sprawdzanie ciśnienia w filtrze oraz przeprowadzanie tzw. przemywania (backwash), które pozwala na usunięcie zgromadzonych zanieczyszczeń.

Dezynfekcja wody – niezbędna ochrona

Dezynfekcja wody w basenie ogrodowym jest niezbędna do zwalczania bakterii, wirusów i glonów. Najpopularniejszym środkiem dezynfekującym jest chlor, który występuje w postaci tabletek, granulatu czy płynu. Dawkowanie chloru zależy od wielkości basenu oraz temperatury wody, a jego stężenie powinno być utrzymywane na poziomie 0,5 - 3 mg/l. Alternatywą dla chloru są preparaty na bazie aktywnego tlenu, które są mniej drażniące dla skóry i oczu. Ważne jest także regularne kontrolowanie pH wody (optymalny zakres to 7,2 - 7,6), gdyż wpływa ono na skuteczność działania środków dezynfekujących.

Czyszczenie basenu – dbałość o detale

Regularne czyszczenie basenu ogrodowego to kolejny kluczowy aspekt utrzymania jego czystości. Należy pamiętać o usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni wody za pomocą specjalnych siatek oraz oczyszczaniu dna basenu za pomocą odkurzacza basenowego. Warto także zainwestować w automatyczne oczyszczacze basenowe, które pracują niezależnie od systemu filtracji i skutecznie zbierają zanieczyszczenia z dna basenu. Regularne mycie brzegów basenu oraz wymiana wody co kilka tygodni również przyczynia się do utrzymania higieny i świeżości wody.

Dbając o swój basen ogrodowy zgodnie z powyższymi zasadami, będziesz mógł cieszyć się krystalicznie czystą wodą i bezpiecznym kąpieliskiem przez cały sezon. Pamiętaj, że odpowiednie utrzymanie basenu to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim zdrowie i komfort Twoich bliskich.