Artykuł sponsorowany

Fakty i mity na temat wazektomii

Fakty i mity na temat wazektomii

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu i zabezpieczeniu nasieniowodów w celu zapobieżenia przemieszczaniu się plemników. W ostatnich latach wazektomia zyskała na popularności jako skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Warto jednak rozwiać pewne mity i poznać fakty na temat tego zabiegu, aby dokonać świadomego wyboru.

Czy wazektomia jest bolesnym zabiegiem?

Wbrew powszechnym przekonaniom, wazektomia to stosunkowo mało inwazyjny i krótkotrwały zabieg, który można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Ból po operacji jest zwykle łagodny i można go kontrolować za pomocą leków przeciwbólowych. W rzadkich przypadkach może wystąpić powikłanie w postaci infekcji czy krwiaka, ale ryzyko takich powikłań jest niewielkie.

Zabieg wazektomii trwa zwykle około 30 minut, a pacjent może opuścić klinikę tego samego dnia. Po zabiegu zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni, ale większość mężczyzn wraca do normalnej aktywności w ciągu tygodnia. Warto pamiętać, że pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne osiąga się dopiero po kilku miesiącach, gdy liczba plemników w nasieniu spada do zera.

Czy wazektomia wpływa na potencję i życie seksualne?

Wazektomia nie wpływa na produkcję hormonów ani na erekcję, a jedynie na przemieszczanie się plemników. Z tego powodu nie ma negatywnego wpływu na życie seksualne ani na potencję. W rzeczywistości, niektórzy mężczyźni zgłaszają poprawę jakości życia seksualnego po wazektomii, ponieważ nie muszą martwić się o nieplanowane ciąże.

Chociaż wazektomia jest uważana za trwałą metodę antykoncepcji, istnieje możliwość jej odwrócenia. Zabieg rekonstrukcji nasieniowodów, zwany wazowazostomią, polega na ponownym połączeniu nasieniowodów. Sukces takiego zabiegu zależy od wielu czynników, takich jak czas od wazektomii czy wiek pacjenta, jednak szanse na przywrócenie płodności są ograniczone i nie gwarantowane.