Artykuł sponsorowany

Czym są certyfikaty energetyczne i co zawierają?

Czym są certyfikaty energetyczne i co zawierają?

Certyfikaty energetyczne to dokumenty, które coraz częściej pojawiają się w kontekście budownictwa i nieruchomości. Wiele osób zastanawia się, czym są te certyfikaty i jakie informacje zawierają. W artykule postaramy się wyjaśnić te kwestie oraz omówić ich znaczenie dla polskiego rynku nieruchomości.

Znaczenie certyfikatów energetycznych

Certyfikaty energetyczne, znane również jako świadectwa energetyczne, są dokumentami potwierdzającymi efektywność energetyczną budynków. Ich głównym celem jest informowanie potencjalnych kupujących lub najemców o zużyciu energii przez budynek oraz o kosztach związanych z jego eksploatacją. W Polsce obowiązek posiadania takiego certyfikatu dotyczy zarówno nowych budynków, jak i tych, które są sprzedawane lub wynajmowane. Certyfikaty energetyczne są ważne przez 10 lat od daty wystawienia, a ich brak może skutkować nałożeniem kary finansowej na właściciela nieruchomości.

Co zawierają certyfikaty energetyczne?

Certyfikaty energetyczne w Gorzowie Wielkopolskim zawierają szereg informacji na temat budynku, takich jak jego powierzchnia użytkowa, rok budowy czy rodzaj instalacji grzewczej. Jednym z kluczowych elementów certyfikatu jest wskaźnik efektywności energetycznej, który określa ilość energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku na jednostkę powierzchni użytkowej. Wskaźnik ten jest wyrażany w kWh/m2/rok i pozwala porównać zużycie energii przez różne budynki. Certyfikat energetyczny podaje również informacje o emisji CO2 oraz o zużyciu energii pierwotnej, czyli energii pozyskanej z paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz ziemny.

Certyfikaty energetyczne a rynek nieruchomości

Certyfikaty energetyczne mają coraz większe znaczenie na polskim rynku nieruchomości, gdyż wpływają na wartość i atrakcyjność oferowanych obiektów. Wysoka klasa energetyczna budynku może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, którzy poszukują energooszczędnych rozwiązań, obniżających koszty eksploatacji. Również banki coraz częściej uwzględniają certyfikaty energetyczne przy udzielaniu kredytów hipotecznych, oferując niższe oprocentowanie dla nieruchomości o lepszych parametrach energetycznych. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na certyfikat energetyczny przed zakupem lub wynajmem nieruchomości, gdyż może on wpłynąć na długoterminowe koszty związane z jej użytkowaniem.