Artykuł sponsorowany

Czym lek różni się od suplementu diety?

Czym lek różni się od suplementu diety?

Coraz więcej osób sięga po różnego rodzaju preparaty, mające na celu poprawę zdrowia czy uzupełnienie diety. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z różnic pomiędzy lekami a suplementami diety. Warto zatem poznać kluczowe aspekty, które je różnią, aby świadomie wybierać odpowiednie produkty dla naszego organizmu.

Jakie są podstawowe różnice między lekami a suplementami diety?

Leki to substancje lub ich mieszaniny, które mają działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne, a ich celem jest zapobieganie, łagodzenie lub leczenie chorób. Są one ściśle kontrolowane przez odpowiednie instytucje i muszą posiadać potwierdzone badania kliniczne oraz rejestrację w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. Suplementy diety natomiast to produkty spożywcze, które mają uzupełniać normalną dietę i zawierają skoncentrowane źródła witamin, minerałów czy innych substancji o korzystnym wpływie na zdrowie. Nie mają one jednak działania leczniczego ani nie są przeznaczone do leczenia chorób.

Leki można kupić zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i w aptekach internetowych. W przypadku aptek internetowych, warto zwrócić uwagę na to, czy dana apteka posiada stosowne pozwolenia i certyfikaty, aby uniknąć zakupu podróbek czy produktów niskiej jakości. Suplementy diety dostępne są nie tylko w aptekach, ale również w sklepach ze zdrową żywnością, marketach czy drogeriach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie suplementy są równie skuteczne i bezpieczne, dlatego warto zasięgnąć opinii specjalisty przed ich zażyciem

Czy suplementy diety mogą zastąpić leki?

Suplementy diety nie mogą zastąpić leków, ponieważ nie mają działania leczniczego ani nie są przeznaczone do leczenia chorób. Ich głównym celem jest uzupełnienie diety oraz wspomaganie prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych lub podejrzenia problemów zdrowotnych, należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki. Samodzielne stosowanie suplementów diety w celu leczenia może być nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne dla zdrowia.