Artykuł sponsorowany

Czy kamienne blaty wymagają impregnacji?

Czy kamienne blaty wymagają impregnacji?

Kamienne blaty są coraz częściej wybierane przez właścicieli domów i mieszkań ze względu na swoją trwałość, elegancję oraz naturalne piękno. Jednak wiele osób zastanawia się, czy kamienne blaty wymagają impregnacji, aby zachować swoje walory estetyczne i praktyczne. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różne aspekty związane z pielęgnacją blatów kamiennych.

Jakie są rodzaje kamienia stosowane w blatach kuchennych?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kamienia stosowane w produkcji blatów kuchennych, takie jak granit, marmur, kwarcyt czy spiek kwarcowy. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które wpływają na sposób pielęgnacji i konieczność impregnacji. Granit jest jednym z najbardziej popularnych materiałów ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na plamy, jednak jego porowata struktura sprawia, że może wymagać impregnacji. Marmur jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne i plamy, dlatego zdecydowanie warto go zabezpieczyć impregnatem. Kwarcyt jest trudniejszy w pielęgnacji niż granit, ale mniej narażony na plamy niż marmur. Spiek kwarcowy natomiast nie wymaga impregnacji, gdyż jest praktycznie nieporowaty.

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju kamienia, z którego wykonany jest blat oraz od jego wykończenia. Blat kuchenny z kamienia w Świętochłowicach wykonany z granitu o wykończeniu polerowanym będzie mniej podatny na plamy i zabrudzenia niż ten sam materiał o wykończeniu szczotkowanym czy satynowanym. W przypadku marmuru, impregnacja jest zdecydowanie wskazana, aby zapobiec powstawaniu plam i uszkodzeń. Kwarcyt może wymagać impregnacji w zależności od jego porowatości, natomiast spiek kwarcowy nie wymaga tego zabiegu.

Jak prawidłowo wykonać impregnację blatu kamiennego?

Impregnacja blatu kamiennego polega na nałożeniu specjalnego preparatu, który wnika w strukturę kamienia, tworząc warstwę ochronną przed plamami i zabrudzeniami. Przed przystąpieniem do impregnacji, blat powinien być dokładnie oczyszczony i osuszony. Następnie należy równomiernie rozprowadzić impregnat za pomocą gąbki lub szmatki, a po około 15 minutach usunąć nadmiar preparatu. Proces impregnacji warto powtarzać co kilka lat, aby utrzymać optymalną ochronę blatu kamiennego. W przypadku niektórych rodzajów kamienia, takich jak marmur, zalecane jest stosowanie impregnatów na bazie wody, które są mniej inwazyjne dla struktury kamienia.