Artykuł sponsorowany

Czy gastrolog może pomóc z nawracającymi niestrawnościami?

Czy gastrolog może pomóc z nawracającymi niestrawnościami?

Nawracające niestrawności to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Często bagatelizowany, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Właśnie dlatego warto zastanowić się, czy pomoc specjalisty, takiego jak gastrolog, może okazać się kluczowa w walce z tym schorzeniem.

Przeczytaj również: Kiedy warto wykonać gastroskopię?

Jakie są najczęstsze przyczyny nawracających niestrawności?

Niestrawność, znana również jako dyspepsja, to uczucie dyskomfortu w górnej części brzucha. Może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak niezdrowa dieta, stres czy nadmiar alkoholu. Jednak w przypadku nawracających niestrawności, przyczyny mogą być bardziej złożone i obejmują m.in. refluks żołądkowo-przełykowy (GERD), wrzody żołądka czy nawet infekcję bakteryjną Helicobacter pylori. Warto więc udać się do gastrologa, który przeprowadzi szczegółowe badania i postawi właściwą diagnozę.

Diagnostyka i leczenie niestrawności przez gastrologa

Gastrolog w Kielcach to lekarz specjalizujący się w chorobach układu pokarmowego. Podczas pierwszej wizyty dokładnie zbada historię choroby pacjenta oraz przeprowadzi badanie fizykalne. W zależności od objawów i podejrzeń, może zlecić dodatkowe badania, takie jak gastroskopia, kolonoskopia czy testy na obecność Helicobacter pylori. Na podstawie wyników badań, gastrolog dobierze odpowiednią terapię, która może obejmować zmianę diety, leki przeciwwrzodowe, antybiotyki czy nawet leczenie chirurgiczne w przypadku poważniejszych schorzeń.

W wielu przypadkach nawracających niestrawności, kluczową rolę odgrywa zmiana nawyków żywieniowych. Gastrolog może zalecić wprowadzenie diety eliminacyjnej, która pozwoli zidentyfikować produkty spożywcze wywołujące objawy. Warto również unikać spożywania posiłków na szybko oraz dbać o regularność posiłków. Ponadto, warto ograniczyć spożycie alkoholu i kawy, które mogą zaostrzać objawy niestrawności.

W niektórych przypadkach nawracające niestrawności mogą być spowodowane innymi schorzeniami lub zaburzeniami psychicznymi, takimi jak nerwica czy depresja. Dlatego warto rozważyć konsultację z innymi specjalistami, takimi jak psycholog czy psychiatra. Współpraca między gastrologiem a innymi lekarzami może przyczynić się do ustalenia pełnego obrazu problemu i zaproponowania kompleksowego leczenia, które przyniesie pacjentowi ulgę.