Artykuł sponsorowany

Co może być przyczyną nieszczelności okien?

Co może być przyczyną nieszczelności okien?

Czy zauważyłeś, że w Twoim domu jest zimno, mimo że grzejniki działają na pełnych obrotach? Przyczyną tego może być nieszczelność okien. W tym artykule dowiesz się, jakie są główne przyczyny tego problemu i jak sobie z nim radzić.

Dlaczego okna są nieszczelne? Najczęstsze przyczyny

Jednym z najczęstszych powodów nieszczelności okien są uszkodzone lub zużyte uszczelki. Uszczelki mają za zadanie chronić wnętrze domu przed zimnem, wilgocią i hałasem, a także utrzymywać ciepło wewnątrz pomieszczeń. Niestety z czasem materiały, z których są wykonane, mogą ulec degradacji, co prowadzi do pogorszenia ich właściwości izolacyjnych.

Warto regularnie sprawdzać stan uszczelek i wymieniać je na nowe, gdy tylko zauważymy oznaki ich zużycia. Na rynku dostępne są różne rodzaje uszczelek, które różnią się między sobą materiałem wykonania oraz sposobem montażu. Wybierając odpowiednią uszczelkę, warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne oraz zgodność z profilem naszych okien w Warszawie.

Kolejnym powodem nieszczelności okien może być ich niewłaściwy montaż. Jeśli okna zostały zamontowane nieprawidłowo, mogą powstać szczeliny, przez które będzie przedostawało się zimne powietrze. Warto zatem zainwestować w usługi profesjonalnej firmy montującej okna, która zagwarantuje nam poprawne wykonanie prac.

W przypadku stwierdzenia niewłaściwego montażu okien, konieczne może być ich ponowne ustawienie lub nawet całkowita wymiana. Jeśli jednak problem nie jest na tyle poważny, można spróbować samodzielnie uszczelnić okna, stosując specjalne taśmy uszczelniające lub pianki montażowe.

Nieszczelność okien może również wynikać z ich źle dopasowanych skrzydeł. Jeśli skrzydła są zbyt luźne lub przekrzywione, nie będą szczelnie przylegać do ramy okiennej. W takim przypadku warto sprawdzić, czy zawiasy są odpowiednio wyregulowane i czy nie ma żadnych deformacji w konstrukcji okna.

W przypadku stwierdzenia problemów z dopasowaniem skrzydeł do ramy, można spróbować samodzielnie wyregulować zawiasy. Jeśli jednak problem nie ustąpi, warto skonsultować się z fachowcem, który oceni stan naszych okien i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. W niektórych przypadkach może być konieczna wymiana okien na nowe, lepiej dopasowane do naszych potrzeb.