Artykuł sponsorowany

Co dzieje się z odpadami metalowymi, które trafiają do skupu złomu?

Co dzieje się z odpadami metalowymi, które trafiają do skupu złomu?

Odpady metalowe są nieodłącznym elementem naszego życia codziennego, a ich odpowiednie zagospodarowanie ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska. Skupy złomu pełnią ważną rolę w procesie recyklingu metali, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co dokładnie dzieje się z odpadami metalowymi po ich oddaniu. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej etapom przetwarzania złomu oraz jego dalszemu wykorzystaniu.

Przeczytaj również: Dlaczego zmiękczacz wody do domu jest tak przydatny?

Proces przyjmowania i segregacji złomu

Pierwszym etapem przetwarzania odpadów metalowych jest ich przyjęcie przez skup złomu w Bydgoszczy. Złom zbierany jest od osób prywatnych, firm oraz instytucji, a następnie poddawany jest starannej segregacji. W tym celu wykorzystuje się różne metody, takie jak magnetyczne oddzielanie stali od innych metali czy sortowanie optyczne. Segregacja ma na celu oddzielenie metali czystych od stopów oraz usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak plastik czy szkło.

Przetwarzanie mechaniczne i termiczne

Po dokładnej segregacji odpady metalowe poddawane są procesowi przetwarzania mechanicznego. Obejmuje on między innymi kruszenie, cięcie czy prasowanie, które mają na celu zmniejszenie objętości złomu oraz ułatwienie jego dalszego przetwarzania. Następnie metale poddawane są procesom termicznym, takim jak wypalanie czy topienie. W wyniku tych działań uzyskuje się metale wtórne o odpowiedniej jakości, które mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle.

Oczyszczanie i rafinacja metali

Kolejnym etapem jest oczyszczanie i rafinacja metali. Proces ten polega na usunięciu zanieczyszczeń oraz niepożądanych pierwiastków, co pozwala uzyskać metale o wysokiej czystości. W zależności od rodzaju metalu stosuje się różne metody rafinacji, takie jak elektroliza czy destylacja frakcyjna. Po przeprowadzeniu tego procesu metale są gotowe do ponownego wykorzystania w produkcji nowych produktów.

Zastosowanie metali wtórnych

Metale wtórne uzyskane w wyniku recyklingu wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, budownictwo czy elektronika. Stal i aluminium są powszechnie stosowane w produkcji samochodów, a miedź i cynk znajdują zastosowanie w branży elektrycznej oraz elektronicznej. Dzięki recyklingowi metali możliwe jest ograniczenie wydobycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu na środowisko.