Artykuł sponsorowany

Autogaz - opłacalna inwestycja

Autogaz - opłacalna inwestycja

Autogaz, czyli gaz propan-butan, zyskuje coraz większą popularność w Polsce jako opłacalne i ekologiczne paliwo do samochodów. Z roku na rok przybywa użytkowników, którzy decydują się na montaż instalacji LPG w swoich pojazdach. Warto zastanowić się, czy warto zainwestować w autogaz i jakie są korzyści płynące z takiej inwestycji.

Koszty montażu i eksploatacji

Montaż instalacji autogazu może wydawać się kosztowną inwestycją, jednak szybko się zwraca. W zależności od rodzaju instalacji (sekwencyjna czy tradycyjna) oraz marki i modelu samochodu, koszt montażu może wynosić od 2000 do nawet 5000 złotych. Mimo to, dzięki niższym cenom paliwa gazowego w porównaniu do benzyny czy oleju napędowego, oszczędności na paliwie mogą wynieść nawet do 50%. Przy przejechaniu około 20 000 km rocznie, inwestycja może zwrócić się już po dwóch latach. Dodatkowo, koszty serwisowania instalacji gazowej są niewielkie i nie wpływają znacząco na koszty eksploatacji samochodu.

Korzyści środowiskowe

Wybór autogazu jako alternatywnego paliwa przyczynia się również do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Spalanie gazu propan-butan jest mniej szkodliwe dla środowiska niż spalanie benzyny czy oleju napędowego. Emisja tlenków azotu (NOx) oraz dwutlenku węgla (CO2) jest znacznie niższa, a także nie występuje emisja sadzy. Dzięki temu, korzystając z autogazu, przyczyniamy się do ograniczenia smogu i poprawy jakości powietrza, co jest szczególnie ważne w dużych miastach.

Wsparcie ze strony państwa

W Polsce istnieją różne formy wsparcia dla osób, które decydują się na montaż instalacji autogazu. Program „Czysta energia w transporcie" oferuje dotacje na zakup samochodów zasilanych alternatywnymi paliwami, w tym autogazem. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie do 50% wartości instalacji LPG. Ponadto, osoby korzystające z autogazu mogą liczyć na niższe opłaty za parkowanie w niektórych miastach oraz ulgi podatkowe. Warto również dodać, że w Polsce istnieje dobrze rozwinięta sieć stacji paliw oferujących autogaz, co ułatwia korzystanie z tego paliwa na co dzień.

Podsumowując, inwestycja w autogaz może być opłacalna zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym. Montaż instalacji LPG pozwala na oszczędności na paliwie, przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji oraz pozwala korzystać z różnych form wsparcia ze strony państwa.